„Przestrzeń otwarta, przestrzeń zamknięta” – wernisaż wystawy Magdaleny Maleny Jankowskiej w Warszawie

„Przestrzeń otwarta, przestrzeń zamknięta” – wernisaż wystawy Magdaleny Maleny Jankowskiej w Warszawie Niebo to uniwersalny symbol i zwierciadło stanów emocjonalnych. To także główny bohater obrazów Magdaleny Maleny Jankowskiej. Na wystawie w warszawskim salonie Goldenmark zaprezentowane zostaną prace z dwóch cyklów: “PoWietrze” i „Podwórka”. Wernisaż już 28 maja o godz. 19:00.

Opublikowano
21/5/2025
„Przestrzeń otwarta, przestrzeń zamknięta” – wernisaż wystawy Magdaleny Maleny Jankowskiej w Warszawie
Autorzy
email: biuroprasowe@goldenmark.com
Dziękujemy że chcesz być z nami na bieżąco!
Coś poszło nie tak...
Udostępnij wpis

Prace, które zobaczymy na wystawie “Przestrzeń otwarta, przestrzeń zamknięta” to malarska medytacja nad miejscem ludzi na świecie oraz istotą naszego bycia. To obrazy, które dają widzowi wytchnienie, chwilowe zawieszenie w czasie. W cyklu „PoWietrze” widzimy pejzaże nieba w towarzystwie bezkresnych mórz czy pustych przestrzeni. To przestrzenie otwarte. Cykl Podwórka”, nawiązujący do drugiej części tytułu wystawy, to spojrzenia kierowane ku górze, z wnętrza miejskich podwórek.

– „PoWietrze” jest wynikiem fascynacji niebem, które w moich obrazach staje się głównym bohaterem, emanującym lekkością i spokojem, a jednocześnie zapraszającym do refleksji nad wolnością i tęsknotą. Z kolei obrazy z cyklu „Podwórka” ukazują bardziej przytłaczające aspekty życia, gdzie wąskie przestrzenie miejskie stają się miejscem poszukiwania sensu i piękna w codzienności, mimo ograniczeń – mówi Magdalena Malena Jankowska. – Chciałabym, aby moje obrazy stały się dla Was inspiracją do introspekcji i osobistych poszukiwań, pozwalając na chwilę oderwania od codzienności. Wierzę, że sztuka ma moc do przemiany i otwierania nowych perspektyw.

Twórczość artystki nie ogranicza się do jednego stylu, choć jej malarstwo można określić jako współczesną kontynuację stylu naturalistycznego.  W niektórych obrazach można się dopatrzeć inspiracji płynących z impresjonizmu, czy postimpresjonizmu. Jednocześnie Jankowska celowo eliminuje nadmiar szczegółów obecnych w przedstawianych scenach. Jak wskazuje Mateusz Stryjecki, kurator wystawy, artystka pozwala widzowi na pełną wolność interpretacji prac i zachęca do intelektualnej gry:

– To, co spaja obydwa cykle, to niebo – nie tyle jako zjawisko atmosferyczne, co uniwersalny symbol i zwierciadło stanów emocjonalnych. W pracach Magdaleny Maleny Jankowskiej niebo jest obecnością, z którą można wejść w relację. W otwartej przestrzeni – tęsknotą. W zamkniętej –marzeniem – mówi Mateusz Stryjecki.– Artystka nie proponuje widzowi gotowych odpowiedzi. Jej obrazy to raczej punkty wyjścia do osobistej refleksji: nad tym, gdzie jesteśmy, co nas otacza, co zamyka, a co pozwala odetchnąć. To wystawa, która działa jak oddech – wdech i wydech, otwarcie i zamknięcie. Warto zatrzymać się przy niej na dłużej, pozwolić, by kontemplacyjny rytm obrazów wybrzmiał w nas jeszcze długo po wyjściu z galerii.

 

Magdalena Malena Jankowska: „Przestrzeń otwarta, przestrzeń zamknięta” – wernisaż wystawy
28 maja (środa), godz. 19:00
Goldenmark Warszawa, pl. Konstytucji 6
Wstęp wolny

Link dowydarzenia na facebooku: fb.me/e/3fJvAqnNw
Patroni medialni wystawy: artinfo.pl, Damosfera

Wystawa potrwa od29 maja do 25 czerwca
Kurator wystawy: Mateusz Stryjecki
Koordynatorka wystawy: Diana Stajszczak

 

O autorce

Malena (Magdalena Jankowska) urodziła się w1978 roku w Gdańsku. Wywodzi się z rodziny artystycznej. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2005 roku. Po studiach prowadziła autorską galerię i Akademię Sztuki w Pałacyku Ermitaż w Łazienkach Królewskich w Warszawie. 

Po 5 latach artystka zamknęła galerię i ruszyła w świat w poszukiwaniu inspiracji. Rezydentury artystyczne we Włoszech, Francji i Grecji oraz wystawy, m.in. w Nicei, zaowocowały niepowtarzalnym stylem. Kolejny etap to lata na morzu. Jako drugi kapitan zwiedziła świat jachtem, co zaowocowało licznymi obrazami o tematyce marynistycznej.

Malena ukończyła również studia podyplomowe w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2024 roku, gdzie otrzymała tytuł Master of Graphic Arts.

Artystka maluje obrazy olejne i akrylowe na płótnie. Wielką popularność przyniosły jej cykle – Origami, Podwórka, Widok z okna, Plaże, Plażowicze, PoWietrze. Tworzy również murale. Najbardziej znane to Mewy Origami (mieszczący się na ścianie kamienicy w centrum Sopotu)i Chłopiec Portowy w Gdańsku. Wszystkie projekty realizuje osobiście.

Współtworzy również autorski performance MaloGranie. W czasie trwania pokazu maluje na scenie obraz, podczas kiedy współtwórca, Michał Sołtan, komponuje i wykonuje muzykę w czasie rzeczywistym. Artyści wzajemnie się inspirują, a okoliczności powstania tego dwuskładnikowego dzieła nadają mu unikalną wartość.

O Goldenmark

Największa w Polsce galeria sztuki współczesnej, ale także zaufany doradca w zakresie inwestycji. Goldenmark w jednym miejscu gromadzi metale i kamienie szlachetne, monety bulionowe i kolekcjonerskie, biżuterię, sztukę oraz ekskluzywne wydawnictwa artystyczne. Łącząc pasję do sztuki z eksperckim wsparciem w zakresie inwestycji, Goldenmark pomaga budować kolekcje, które są nie tylko estetycznym wyborem, ale też zabezpieczeniem na przyszłość. Doradza niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz interesować się inwestycjami i sztuką, czy jesteś doświadczonym inwestorem i kolekcjonerem. Wybór luksusowych dóbr, wyselekcjonowanych przez kuratorów, prezentowany jest w 24 salonach znajdujących się w centrach największych miast Polski.