Wyjątkowa aukcja ze zbiorów kolekcjonera w Goldenmark
Prace Giovanniego Batisty Piranesiego i Abrahama de Bruyna, rękopis Napoleona czy obrazy Tadeusza Styki, Piotra Młodożeńca oraz Nikifora – już 27 lutego pod młotek trafią niezwykłe obiekty kolekcjonerskie, pochodzące z prywatnych zbiorów kolekcjonera. Aukcja organizowana przez Goldenmark odbędzie się w Warszawie oraz online, na platformach onebid.pl iartinfo.pl
.jpg)
To będzie wyjątkowe wydarzenie na rynku sztuki. Goldenmark debiutuje na rynku aukcyjnym, prezentując 69 dzieł o wartości muzealnej – to malarstwo, grafika, rysunek, rzeźba, a także wyjątkowe srebra, porcelana i tkaniny.
Kolekcja dzieł wystawionych na aukcję ma niezwykła historię. Powstała w oparciu o zbiory rodzinne po matce oraz w czasie długoletniego pobytu kolekcjonera zagranicą. Dzieła pochodzą z rynków europejskich, m.in. z Włoch, Francji, Anglii, Belgii oraz Holandii. Efektem jest niezwykły zbiór, odzwierciedlający zainteresowania kolekcjonera sztuką polską i europejską od XVI do XX wieku. Licytowane będąm.in. rzadkie portrety polskich osobistości, miedzioryty flamandzkiego mistrza Abrahama de Bruyn z 1575 roku, prace Giovanniego Battisty Piranesiego czy rękopis Napoleona Bonapartego z 1806 roku.
– Aukcja ze zbiorów Kolekcjonera to wydarzenie bez precedensu. Rzadkie dzieła sztuki, unikatowe obiekty klasy muzealnej i wyjątkowa okazja dla kolekcjonerów. To nie tylko możliwość zakupu wybitnych prac, ale także uczestnictwo w historycznym debiucie Goldenmark na rynku aukcyjnym. Takie kolekcje trafiają na rynek niezwykle rzadko. Tak wyselekcjonowana oferta to prawdziwa gratka dla miłośników sztuki – mówi Diana Stajszczak z Galerii Goldenmark.
Aukcja odbędzie się 27 lutego – stacjonarnie, w salonie Goldenmark w Warszawie, oraz online za pośrednictwem platform onebid.pl i artinfo.pl. Wydarzenie rozpocznie się o godz. 19:00.
Linki do licytacji:
- onebid.pl: onebid.pl/pl/auction/-/7852
- artinfo.pl: artinfo.pl/katalogi-aukcyjne/aukcja-ze-zbiorow-kolekcjonera-0b0a4ae3-1790-471d-9a9f-bd5b4db6b317
Wszystkie dzieła można zobaczyć na wystawie przedaukcyjnej w warszawskim salonie Goldenmark przy pl. Konstytucji 6.Wystawę można zobaczyć w dniach 20-27 lutego w godzinach otwarcia salonu.
List Napoleona
Jednym z najciekawszych przedmiotów wystawionych na licytację, jest unikatowy „List odręczny Napoleona do generała Andreossy'ego” (Tajna instrukcja Napoleona w sprawie Polski na rokowania z dworem wiedeńskim dla generała Andreossy'ego). Na czwartej stronie listu widnieje odręczny podpis Napoleona wraz z miejscem i datą napisania: à Posen le 1er Decembre 1806 Napoleon, 1806.List był prezentowany na wystawie „Sygnatury Napoleona Bonaparte” w Pałacu pod Blachą na Zamku Królewskim w 2022 r.

Miedzioryty de Bruyna i Piranesiego
Niezwykłą rzadkością na międzynarodowym rynku aukcyjnym są miedzioryty flamandzkiego rytownika Abrahama de Bruyna z jego najsłynniejszego dzieła "Diversarum gentium armatura equestris. Ubi fere Europae, Asiae atque Africae equitandiratio propria expressa est". Pod młotek trafi 15 oryginalnych grafik z 1575 roku, przedstawiających jeźdźców z różnych regionów świata – Europy, Azji i Afryki – odznaczających się różnym rodzajem uzbrojenia.
W ofercie aukcyjnej znajduje się również 6 miedziorytów Giovanniego Battisty Piranesiego, ilustrujących Rzym i jego zabytki. Grafiki zostały stworzone w 1750 roku i pochodzą z najbardziej znanego cyklu grafik artysty – Vedute di Roma. Piranesi stworzył łącznie 135 ilustracji ukazujących widoki włoskiego miasta oraz antycznych ruin i zabytków/
Na aukcji licytowany będzie także rysunek "Saint-Jérôme pénitent et Saint-Antoine Abbé" Domenico Pioli, tworzony piórkiem i brązowym tuszem, lawowany na czarnej kredzie na papierze czerpanym. Domenico Piola jest zaliczany do najważniejszych i najbardziej wpływowych artystów Ligurii z drugiej połowie XVII wieku. Pozostawił po sobie freski w wielu kościołach i pałacach Genui oraz pokaźną kolekcję ponad 4 tysięcy rysunków.
Niespotykanym na rynku dziełem są szkice do fresków o temacie biblijnym, autorstwa Claude’a Perrina, powstałe w latach 1674-1696. Perrin był malarzem króla Ludwika XIV w Wersalu oraz nadwornym malarzem króla Jana III Sobieskiego.

Niezwykłe portrety
W zbiorze znajdziemy także Miniaturę-Portret Księcia Józefa Poniatowskiego z końca XVIII wieku, autorstwa Jeana-Baptiste’a Isabey. Została ona wykonana w technice gwaszu na kości słoniowej. Miniatura powstała według portretu Józefa Grassiego – malarza i portrecisty austriackiego, działającego w Polsce w latach1791-1794. Licytowany będzie także portret, który jest prawdopodobnie ostatnim wizerunkiem Fryderyka Chopina, wykonanym przed jego śmiercią przez Jeana-Louisa Chéreta (Jean-Louis Lachaume de Gavaux) w 1849 roku.
W zbiorach kolekcjonera znajdują się również dzieła portretujące polskie osobistości XVII i XVIII wieku, autorstwa francuskich malarzy:
– Baron GROS (Antoine-Jean Gros) (1771-1835)
– Portret Konstantego Sobieskiego, około 1695 r., Pracownia Silvestre Louis de Silvestre (1675-1760)
– Portret Hrabiego Rutowskiego, syna naturalnego Augusta II, lata 20-te XVIII w.
– Szkic do portretu marszałka Stanisława Małachowskiego we Florencji, 1793,Autor nierozpoznany

Styka, Młodożeniec, Nikofor – sztuka polska
W kolekcji znajduje się także kilkanaście prac polskich artystów XIX i XX wieku. To między innymi obraz "Szkice jeźdźców i koni (praca dwustronna)" Piotra Michałowskiego, pochodzący z pierwszej połowy XIX wieku. Twórczość Michałowskiego skupiała się wokół tematów batalistycznych i wizerunku Napoleona. Po powrocie do Polski z Paryża, w swojej twórczości zaczął on jednak prezentować sceny z historii Polski, portrety i sceny rodzajowe z otaczającej go wsi.
Nastrojowy pejzaż "Brzeg morza w Bretanii" Tadeusza Styki z 1907 roku jest wyjątkowo ciekawym wątkiem w twórczości artysty. Styka był bowiem znany z przedstawień znanych ludzi, przede wszystkim tworząc portrety kobiece. W jego artystycznym dorobku niewiele jest jednak przykładów obrazowania natury.
%2C%20Brzeg%20morza%20w%20Bretanii%2C%201907.jpg)
Mniej znanym przykładem twórczości artysty jest także obraz "Autoportret z paletą" Mariana Wawrzenieckiego z 1899 roku. Pochodzi on z najlepszego okresu twórczości malarza, realizmu XIX wieku. W kolejnych latach Wawrzeniecki zmienił przedmiot zainteresowań, skupiając się na symbolice słowiańskiej.
W katalogu aukcyjnym znajduje się również sztuka pierwszej połowy XX wieku. To prace artystów takich jak: Jean-Lambert Rucki, Włodzimierz Terlikowski czy Nikifor, oraz sztuka współczesna drugiej połowy XX wieku i XXI w., wśród których można wymienić Jana Lebensteina, Claire Pichaud, Piotra Młodożeńca oraz Igora Mitoraja. Na uwagę zasługuje m.in. rzeźba "Twarz zawoalowana" z lat 70-tych XX wieku, wykonana przez Mitoraja w srebrze próby 930. Została ona osadzona na półszlachetnym kamieniu lapis lazuli.
Oprócz malarstwa i grafiki w ofercie aukcyjnej znajdują się również wysokiej klasy srebra, porcelana i tkanina. Tom.in. srebrny talerz w stylistyce gotyckiej z początku XVI wieku czy chiński talerz z okresu Kangxi (1662-1722).