Unikatowe książki na międzynarodowych targach we Frankfurcie

4 dni, ponad 4300 wystawców z blisko 100 krajów i 230 tys. odwiedzających – tak wyglądały 76. Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie nad Menem. Nie brakowało tam największych, światowych wydawnictw, ale również manufaktur, wytwarzających książki ręcznie. Wśród nich było polskie Goldenmark Librarium.

Opublikowano
21/10/2024
Unikatowe książki na międzynarodowych targach we Frankfurcie
Autorzy
email: biuroprasowe@goldenmark.com
Dziękujemy że chcesz być z nami na bieżąco!
Coś poszło nie tak...
Udostępnij wpis

Książki ręcznie wytwarzane (z ang. fine press) są również nazywane „prawdziwymi”. Nawiązują bowiem formą do wydawnictw sprzed wieków. Cechuje je najwyższa jakość wykonania, starannie dobrane materiały oraz ręczne zszywanie i zdobienia. Nie są to wydania popularne – ich koszt jest wyższy, niż w przypadku książki „masowej”, nakład – limitowany, a produkcja odbywa się najczęściej na zamówienie. Na frankfurckich targach pojawiło się kilkanaście wydawnictw tworzących książki tak, jak dawniej, a także dziesiątki oficyn tworzących współczesne, eleganckie wydania albumowe z kategorii tzw. „coffee table books”. To pokazuje, jak unikatową sztuką stało się introligatorstwo i wydawanie ekskluzywnych książek. Do kogo adresowane są ręcznie wytwarzane wydawnictwa?

- Przede wszystkim do osób, które szukają książek dla pokoleń. Unikatowych, bogato zdobionych i ręcznie wytwarzanych publikacji, mających dużą wartość kolekcjonerską i pomagających w tworzeniu tradycji wydawniczej. Oczywiście, wielkim walorem jest estetyka tych wydań. Każda z pozycji została zaprojektowana przez nas. Książki wydawane „jak dawniej” mogą być także wyjątkowymi prezentami, stąd zainteresowanie nie tylko prywatnych kolekcjonerów, ale również firm – mówi Dominika Świątkowska, Dyrektorka Artystyczna Goldenmark Librarium.  

Stoisko Goldenmark Librarium na 76. Międzynarodowych Targach Książki

Zainteresowanie książkami prawdziwymi rośnie

Jak podkreślają twórcy wydawnictwa, w Polsce idea fine press wciąż się rozwija. Największe rynki książki prawdziwej to niezmiennie Wielka Brytania oraz Niemcy, gdzie świadomość budowania rodzinnych bibliotek była rozwijana przez kolejne pokolenia.

Goldenmark Librarium było jednym z 80 polskich wydawnictw na frankfurckich targach. Unikatowe książki cieszyły się dużym zainteresowaniem. W ciągu czterech dni stoisko manufaktury z Łodzi odwiedziło kilkuset kolekcjonerów, wydawców i dystrybutorów z całego świata.

– Targi we Frankfurcie to gratka dla miłośników książek, ale też największe spotkanie branży wydawniczej na świecie. Podczas imprezy odbywa się tysiące spotkań biznesowych, które decydują o kierunkach rozwoju rynku książki na największych rynkach, przede wszystkim w Europie, Azji czy w krajach arabskich – mówi Marcin Lenar z Goldenmark Librarium.

76. Międzynarodowe Targi Książki we Frankfurcie nad Menem

Goldenmark Librarium – niezwykła pracownia w Łodzi

Wydawnictwo jest nierozłącznie związane z pracą, talentem i wiedzą Dominiki Świątkowskiej, polskiej introligatorki, działającej na rynku od ponad 30 lat.

By stworzyć książkę prawdziwą, zespół Goldenmark Librarium korzysta z zabytkowych maszyn oraz materiałów najwyższej jakości – papieru z tradycyjnych papierni, skór z najlepszych włoskich garbarni czy 24-karatowego złota. Do tej pory wydawnictwo przedstawiło już kilkanaście tytułów. To między innymi dzieła Homera, Johna Keatsa, Owidiusza, Marii Konopnickiej czy Henryka Sienkiewicza. Wszystkie mają jednak wspólny mianownik:

- Stworzyliśmy koncepcję budowania bibliotek dla ludzi wymagających, zaczynając od książek nawiązujących do kultury starożytnej. To fundament zachodniej kultury. Postanowiliśmy tak dobrać tytuły, by potraktować tę epokę możliwie szeroko. Wybraliśmy prace filozofów i twórców starożytnych, ale mamy także nowsze teksty, które odwołują się do tamtej epoki – mówi Dominika Świątkowska.

Książki wydawane są w ograniczonych nakładach – od kilkudziesięciu do 444 sztuk – bez wznowień. Goldenmark Librarium działa także w myśl idei private press, która znana jest przede wszystkim z rynku brytyjskiego. Są to dużo mniejsze, kilku-, kilkunastonakładowe nakłady poszczególnych tytułów.

- Wszystko zaczyna się od naszej miłości do książek, literatury. To pozwala nam tworzyć wydania w tak wysokiej jakości. Gdy są już gotowe, miłości i troski potrzebują również w nowych domach – mówi Marcin Lenar.

Jak wygląda manufaktura Goldenmark Librarium? https://www.youtube.com/watch?v=e3kMn62zGAY

goldenmark.com/librarium