Kobiety inwestują w bezpieczeństwo. Złoto w pierwszej piątce aktywów

Raport Polak Inwestor 2024 przybliżył, jak kształtują się decyzje inwestycyjne kobiet. Nie chcąc ryzykować swoich oszczędności, Polki stawiają m.in. na obligacje czy lokaty. Wśród aktywów alternatywnych, najczęściej decydują się z kolei na zakup nieruchomości oraz kruszców.

Opublikowano
9/1/2025
Kobiety inwestują w bezpieczeństwo. Złoto w pierwszej piątce aktywów
Autorzy
email: biuroprasowe@goldenmark.com
Dziękujemy że chcesz być z nami na bieżąco!
Coś poszło nie tak...
Udostępnij wpis

Kobiety stanowiły 55% grupy przebadanej na potrzeby raportu Polak Inwestor2024, opracowanego przez iKsync oraz Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie. Z badania wynika, że 80% inwestorek ma wyższe wykształcenie, a średnie dochody w ich gospodarstwach domowych wynoszą ok. 15 tys. zł. Najczęściej są one pracowniczkami wyższego i średniego szczebla

Co motywuje je do inwestowania? Uczestniczki badania najczęściej wskazywały spokój o sytuację finansową w niedalekiej przyszłości lub na emeryturze. Ważna jest dla nich także ochrona oszczędności przed inflacją oraz zwiększenie liczby źródeł przychodu.

Co czwarta inwestorka wybiera kruszce

Inwestorki mają średnio 3,3 aktywa w swoim portfelu (dla porównania – mężczyźni 4,4).Wśród tradycyjnych, najczęściej wymieniają lokaty w złotym (57%), polskie obligacje skarbowe (52,4%) oraz jednostki uczestnictwa w funduszach inwestycyjnych (27,4%). Kruszce (24,5%) są z kolei najpopularniejszym aktywem alternatywnym po nieruchomościach (25,4%). Kobiety chętnie inwestują też we własną edukację – wskazało na nią 29,5% przebadanych pań.

– Kobiety-inwestorki wyróżnia konsekwencja i sumienność w dążeniu do celu. Kluczowe jest dla nich bezpieczeństwo. Nic więc dziwnego, że wśród wybieranych przez nie aktywów przeważają te, które są uznawane za bezpieczne. To między innymi złoto. Rozmawiając z inwestorkami, wielokrotnie słyszę powtarzający się argument: złoto sprawdziło się nie tylko w perspektywie ostatnich lat czy miesięcy, ale wręcz pokoleń – mówi Marta Dębska, eksperta rynku złota Goldsaver.pl z Grupy Goldenmark. – Kruszce są często składnikiem majątku rodzinnego, który poznajemy jako jeden z pierwszych. W wielu kręgach kulturowych – również w Polsce – złoto jest popularnym prezentem i sposobem na podkreślenie ważnych momentów w życiu, takich jak narodziny, ślub, zaręczyny, chrzciny czy komunia. Uczymy się więc wartości złota od najmłodszych lat. 

Inwestują mniej ryzykownie, niż mężczyźni

Co piąta inwestorka nie akceptuje żadnego ryzyka inwestycyjnego (wśród mężczyzn co szósty). Blisko 56% kobiet akceptuje niewielką stratę, a tylko 22,3% akceptuje większą stratę za cenę możliwego, znacznego zysku (tę odpowiedź wskazało 29,9% inwestorów-mężczyzn).

„Największa różnica między obiema płciami inwestorów dotyczy gotowości podjęcia największego ryzyka inwestycyjnego, w nadziei na duże zyski: jest je gotowa podjąć jedynie co 90 kobieta (1,1%), ale już co ósmy mężczyzna (12,8%)” – wskazują autorzy badania.

Mężczyźni częściej zadeklarowali także w badaniu wybór aktywów ryzykownych: kryptowalut (31,2%przy 12,1% kobiet), polskich akcji (kolejno: 42,6% i 17,8%) czy obligacji korporacyjnych (14,6% i 5,1%). Dużo wyższym, blisko pięcioprocentowym zainteresowaniem wśród mężczyzn cieszą się z kolei start-upy. Wskazały je 0,2% badanych kobiet.

Inwestycje konsultowane z bliskimi

Z raportu wynika, że inwestorki cechuje mniejsza pewność swojej wiedzy związanej z inwestowaniem, niż w przypadku inwestorów-mężczyzn. Co czwarta z nich ocenia swoją wiedzę jako małą, a co piąta jako znaczną. Wśród mężczyzn jest to odpowiednio: co dwunasty i więcej niż co trzeci.

Skąd inwestorki czerpią wiedzę potrzebną do podjęcia decyzji inwestycyjnych? Przede wszystkim z materiałów online (35,9%), szkoleń online (28,2%) oraz w ramach grup inwestorów (10,2%).

Niespełna połowa kobiet (49,1%) podejmuje decyzje na podstawie własnej wiedzy (przy 61,8% mężczyzn). Co dziesiąta wskazuje poprzedzenie działania konsultacją z partnerem (11,3%). Co ciekawe, tę odpowiedź wskazało tylko niespełna 4,9% mężczyzn. Inwestorki wskazują także, że istotne są dla nich informacje w mediach (10,4%), konsultacje w grupach dyskusyjnych i na forach (9,3%)oraz rozmowy z profesjonalnymi doradcami (9%).

– Kobiety często rozpoczynają swoją przygodę z lokowaniem oszczędności od inwestowania w wiedzę. Nie boją się pytać, czy mówić o swoich wątpliwościach i obawach. Wiedzę czerpią nie tylko od najbliższych, ale również od ekspertów. To oczywiście podejście słuszne i godne polecenia – mówi Marta Dębska.Jednocześnie obserwuję niepokojący trend. Wiele pań poprzestaje na inwestycji w szkolenia czy kursy. Czasem obawia się jednak wykonać pierwszy krok i po prostu zacząć działać w oparciu o już posiadaną wiedzę. Uczmy się, słuchajmy ekspertów, ale niech nie blokuje nas to przed tym, by zacząć wykorzystywać zdobytą wiedzę w praktyce.

Co czwarty Polak lokuje majątek w złocie

Raport Polak Inwestor 2024 wskazuje także, że w kruszce inwestuje blisko 28% badanych – niezależnie od płci. Inwestorzy cenią metale szlachetne przede wszystkim jako instrument chroniący kapitał przed inflacją – to jedno z najczęściej wybieranych w tym celu aktywów. Na podobnym poziomie do kruszców są akcje GPW/NC (30%), nieruchomości (27%), akcje lub obligacje zagraniczne (26%) i kryptowaluty (22%).

Z grona aktywów tradycyjnych najbardziej pożądane są obligacje skarbowe (26% wskazań).Spośród alternatywnych inwestorzy najchętniej wybraliby kruszce (29%) i nieruchomości(29%). Obie te pozycje są także najczęściej wskazywanymi aktywami spośród wszystkich.

Partnerami merytorycznymi raportu „Polak Inwestor 2024” jest Goldenmark oraz Goldsaver.pl.