Jak trwoga to do złota. Oto dlaczego ceny kruszcu zbliżyły się do rekordów.

Opublikowano
Jak trwoga to do złota. Oto dlaczego ceny kruszcu zbliżyły się do rekordów.
Autorzy
email: biuroprasowe@goldenmark.com
Dziękujemy że chcesz być z nami na bieżąco!
Coś poszło nie tak...
Udostępnij wpis

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy złoto podrożało o ponad 20 proc., a cena uncji znów przebiła poziom 2000 dolarów. Złoto drożeje, ale czy rzeczywiście kupowanie go to dobry sposób na ochronę wartości kapitału przed inflacją? Polacy w to wierzą.

W serwisie 300gospodarka.pl opublikowany został artykuł na temat aktualnej sytuacji na rynku złota. W materiale cytowany jest ekspert Goldenmark Michał Tekliński.

Co prawda nie ma twardych i oficjalnych danych dotyczących polskiego rynku złota, jednak według naszych szacunków – uwzględniających dostępne dane sprzedażowe, roczne tempo wzrostu rynku oraz sytuację na świecie – Polacy kupili w 2022 roku aż 18 ton królewskiego kruszcu, czyli o 4 tony więcej niż w roku 2021 i dwukrotnie więcej niż w 2020 roku. Niewątpliwie wpływ na to miała bardzo wysoka inflacja, również na tle innych europejskich krajów, oraz wojna tocząca się za naszą wschodnią granicą – podkreśla Michał Tekliński.

Dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark mówi też o rekordowych zakupach złota przez banki centralne.

Złoto stało się „modne” w bankach centralnych po 2010 roku. Wcześniej, przez niemal dwie dekady, globalny roczny bilans rezerw złota przeważnie był ujemny. Poprzedni cykl znaczących zakupów przypadał na lata 50. i część lat 60. Coroczne badanie wśród szefów banków centralnych, przeprowadzane przez Światową Radę Złota, wskazuje, że ich stosunek do złota jest raczej pozytywny – tłumaczy Michał Tekliński.

Pełną treść artykułu można znaleźć tutaj: https://300gospodarka.pl/news/jak-trwoga-to-do-zlota-oto-dlaczego-ceny-kruszcu-zblizyly-sie-do-rekordow