Błażej Ostoja Lniski: „Pejzaż” – wystawa w Goldenmark Warszawa
Błażej Ostoja Lniski już 7 listopada zaprezentuje serię wielowarstwowych obrazów-obiektów. Wystawę Rektora Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zobaczymy do 27 listopada w salonie Goldenmark przy pl. Konstytucji 6.
Obrazy artysty cechują się symetrią i brakiem horyzontalności, a inspiracją były kolory ziemi. Jak przyznaje sam artysta, motywem przewodnim prac jest figura, pismo, pejzaż oraz jego elementy, które nie poddają się definiowaniu. Efektem są wielowarstwowe obrazy-obiekty.
– Ten rodzaj podejścia do malarstwa nie pozwala na szybką pracę, powierzchowną manipulację; niezbędna jest cierpliwość, skupienie, obserwacja procesów zachodzących na powierzchni obrazu i następnie modelowanie kolejnych warstw. Z tej materii tworzę swój świat, który porządkuję od nowa, zachowując czułość dla detalu, a jednocześnie odrzucając zbędne elementy, zostawiając esencję, uwydatniając rytm wielokrotnie przekształcanej formy. Malarstwo moje jest jak strumień czasu, z którego wylatują zeschnięte liście, a zostaje szkielet. Oswajanie materii… – podkreślał Błażej Ostoja Lniski w wywiadzie dla Bałtyckiej Galerii Sztuk Współczesnych.
Co widzimy w obrazach Błażeja Ostoja Lniskiego?
– Figury, znaki. Formy biologiczne zastygłe w momencie stawania się, jakby zamrożone. Określone za pomocą szybkiego gestu lub też po prostu złapane w pułapkę czasu. Litery, aliteracje, repetycje, powtórzenia, reminiscencje. Formy pozornie znane, ale definiowane przez artystę od nowa – niby liście, niby macki, nibynóżki. W świecie sztuki są to raczej gesty, tropy, ślady. Pętle, zakręty i nawroty. Meandry uczuć wytwarzają się samoistnie w przeciwieństwie do tych rzecznych, które są wytworem erozji bocznej – mówi Magdalena Boffito, kuratorka wystawy.
„PEJZAŻ”: BŁAŻEJ OSTOJA LNISKI – WERNISAŻ WYSTAWY
7 listopada (czwartek), godz. 19.00
Goldenmark Warszawa, pl. Konstytucji 6
Wstęp wolny
Link do wydarzenia na facebooku: www.facebook.com/events/525527080284140
Wystawa potrwa od 8 do 27 listopada.
Kuratorka: Magdalena Boffito
Koordynatorka: Diana Stajszczak
Patronaty: Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie, artinfo.pl i Damosfera.
O artyście
Prof. dr hab. Błażej Ostoja Lniski – urodzony w 1974 roku w Czersku. Artysta malarz, artysta grafik (warsztatowy), a także projektant książek, plakatów i krojów pism. W latach 1994–1999 studiował w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. Pracę dyplomową, za którą otrzymał wyróżnienie rektorskie, przygotował na Wydziale Malarstwa pod opieką prof. Rajmunda Ziemskiego; aneks z litografii zrealizował u prof. Władysława Winieckiego.
Profesor sztuk plastycznych (2013). Związany zawodowo z macierzystą uczelnią od 1999 roku. Na Wydziale Grafiki prowadzi Pracownię Litografii (od 2008). Rektor ASP w Warszawie w kadencjach 2020–2024 i 2024–2028. Przewodniczący Konferencji Rektorów Uczelni Artystycznych w kadencji 2024–2028. Doktor honoris causa Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuki (2023). Wyróżniony Nagrodą im. Tadeusza Kulisiewicza (2008), nagrodą Rektora ASP w Warszawie „Pegaz” (2015), Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis” (2023) oraz Odznaką Honorową Zasłużonego dla Warszawy za działalność na rzecz miasta (2024).
Uczestnik kilkudziesięciu wystaw zbiorowych oraz autor licznych wystaw indywidualnych w kraju i za granicą, m.in.: w Galerii Współczesnej Sztuki Polskiej w Chojnicach (2015), Instytut Polski w Sofii (2017), Palazzo Mora w Wenecji (2019), Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie (2022/23) oraz Muzeum Narodowym im. Andrzeja Szeptyckiego we Lwowie (2023).
Prace artysty znajdują się w zbiorach m.in.: Muzeum Narodowego w Warszawie, Biblioteki Narodowej, Muzeum Warszawy, Muzeum Okręgowego im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, Biblioteki Uniwersytetu Łódzkiego, Muzeum Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie oraz w kolekcji grafiki Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Katowicach.
O Goldenmark
Goldenmark pomaga w wyborze pięknych, drogocennych przedmiotów, takich jak złote monety i sztabki, kamienie szlachetne, biżuteria i wydawnictwa artystyczne. Doradcy wspierają też w doborze dzieł sztuki. Blisko 80 artystów, których prace znajdują się w galerii Goldenmark, wypowiada się przy pomocy malarstwa, grafiki, fotografii, rzeźby czy tkaniny artystycznej. Są to zarówno wybitne postaci świata sztuki, jak i młodzi, ambitni twórcy.