„Przestrzeń otwarta, przestrzeń zamknięta” – wernisaż wystawy Magdaleny Maleny Jankowskiej w Warszawie
„Przestrzeń otwarta, przestrzeń zamknięta” – wernisaż wystawy Magdaleny Maleny Jankowskiej w Warszawie Niebo to uniwersalny symbol i zwierciadło stanów emocjonalnych. To także główny bohater obrazów Magdaleny Maleny Jankowskiej. Na wystawie w warszawskim salonie Goldenmark zaprezentowane zostaną prace z dwóch cyklów: “PoWietrze” i „Podwórka”. Wernisaż już 28 maja o godz. 19:00.

Prace, które zobaczymy na wystawie “Przestrzeń otwarta, przestrzeń zamknięta” to malarska medytacja nad miejscem ludzi na świecie oraz istotą naszego bycia. To obrazy, które dają widzowi wytchnienie, chwilowe zawieszenie w czasie. W cyklu „PoWietrze” widzimy pejzaże nieba w towarzystwie bezkresnych mórz czy pustych przestrzeni. To przestrzenie otwarte. Cykl „Podwórka”, nawiązujący do drugiej części tytułu wystawy, to spojrzenia kierowane ku górze, z wnętrza miejskich podwórek.

– „PoWietrze” jest wynikiem fascynacji niebem, które w moich obrazach staje się głównym bohaterem, emanującym lekkością i spokojem, a jednocześnie zapraszającym do refleksji nad wolnością i tęsknotą. Z kolei obrazy z cyklu „Podwórka” ukazują bardziej przytłaczające aspekty życia, gdzie wąskie przestrzenie miejskie stają się miejscem poszukiwania sensu i piękna w codzienności, mimo ograniczeń – mówi Magdalena Malena Jankowska. – Chciałabym, aby moje obrazy stały się dla Was inspiracją do introspekcji i osobistych poszukiwań, pozwalając na chwilę oderwania od codzienności. Wierzę, że sztuka ma moc do przemiany i otwierania nowych perspektyw.

Twórczość artystki nie ogranicza się do jednego stylu, choć jej malarstwo można określić jako współczesną kontynuację stylu naturalistycznego. W niektórych obrazach można się dopatrzeć inspiracji płynących z impresjonizmu, czy postimpresjonizmu. Jednocześnie Jankowska celowo eliminuje nadmiar szczegółów obecnych w przedstawianych scenach. Jak wskazuje Mateusz Stryjecki, kurator wystawy, artystka pozwala widzowi na pełną wolność interpretacji prac i zachęca do intelektualnej gry:
– To, co spaja obydwa cykle, to niebo – nie tyle jako zjawisko atmosferyczne, co uniwersalny symbol i zwierciadło stanów emocjonalnych. W pracach Magdaleny Maleny Jankowskiej niebo jest obecnością, z którą można wejść w relację. W otwartej przestrzeni – tęsknotą. W zamkniętej –marzeniem – mówi Mateusz Stryjecki.– Artystka nie proponuje widzowi gotowych odpowiedzi. Jej obrazy to raczej punkty wyjścia do osobistej refleksji: nad tym, gdzie jesteśmy, co nas otacza, co zamyka, a co pozwala odetchnąć. To wystawa, która działa jak oddech – wdech i wydech, otwarcie i zamknięcie. Warto zatrzymać się przy niej na dłużej, pozwolić, by kontemplacyjny rytm obrazów wybrzmiał w nas jeszcze długo po wyjściu z galerii.

Magdalena Malena Jankowska: „Przestrzeń otwarta, przestrzeń zamknięta” – wernisaż wystawy
28 maja (środa), godz. 19:00
Goldenmark Warszawa, pl. Konstytucji 6
Wstęp wolny
Link dowydarzenia na facebooku: fb.me/e/3fJvAqnNw
Patroni medialni wystawy: artinfo.pl, Damosfera
Wystawa potrwa od29 maja do 25 czerwca
Kurator wystawy: Mateusz Stryjecki
Koordynatorka wystawy: Diana Stajszczak
O autorce
Malena (Magdalena Jankowska) urodziła się w1978 roku w Gdańsku. Wywodzi się z rodziny artystycznej. Ukończyła studia na Wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu w 2005 roku. Po studiach prowadziła autorską galerię i Akademię Sztuki w Pałacyku Ermitaż w Łazienkach Królewskich w Warszawie.
Po 5 latach artystka zamknęła galerię i ruszyła w świat w poszukiwaniu inspiracji. Rezydentury artystyczne we Włoszech, Francji i Grecji oraz wystawy, m.in. w Nicei, zaowocowały niepowtarzalnym stylem. Kolejny etap to lata na morzu. Jako drugi kapitan zwiedziła świat jachtem, co zaowocowało licznymi obrazami o tematyce marynistycznej.
Malena ukończyła również studia podyplomowe w Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie w 2024 roku, gdzie otrzymała tytuł Master of Graphic Arts.
Artystka maluje obrazy olejne i akrylowe na płótnie. Wielką popularność przyniosły jej cykle – Origami, Podwórka, Widok z okna, Plaże, Plażowicze, PoWietrze. Tworzy również murale. Najbardziej znane to Mewy Origami (mieszczący się na ścianie kamienicy w centrum Sopotu)i Chłopiec Portowy w Gdańsku. Wszystkie projekty realizuje osobiście.
Współtworzy również autorski performance MaloGranie. W czasie trwania pokazu maluje na scenie obraz, podczas kiedy współtwórca, Michał Sołtan, komponuje i wykonuje muzykę w czasie rzeczywistym. Artyści wzajemnie się inspirują, a okoliczności powstania tego dwuskładnikowego dzieła nadają mu unikalną wartość.
O Goldenmark
Największa w Polsce galeria sztuki współczesnej, ale także zaufany doradca w zakresie inwestycji. Goldenmark w jednym miejscu gromadzi metale i kamienie szlachetne, monety bulionowe i kolekcjonerskie, biżuterię, sztukę oraz ekskluzywne wydawnictwa artystyczne. Łącząc pasję do sztuki z eksperckim wsparciem w zakresie inwestycji, Goldenmark pomaga budować kolekcje, które są nie tylko estetycznym wyborem, ale też zabezpieczeniem na przyszłość. Doradza niezależnie od tego, czy dopiero zaczynasz interesować się inwestycjami i sztuką, czy jesteś doświadczonym inwestorem i kolekcjonerem. Wybór luksusowych dóbr, wyselekcjonowanych przez kuratorów, prezentowany jest w 24 salonach znajdujących się w centrach największych miast Polski.