Jak trwoga to do złota. Oto dlaczego ceny kruszcu zbliżyły się do rekordów.

Opublikowano
Jak trwoga to do złota. Oto dlaczego ceny kruszcu zbliżyły się do rekordów.
Autorzy
Subskrybuj Newsletter
By subscribing you agree to with our Privacy Policy.
Dziękujemy że chcesz być z nami na bieżąco!
Coś poszło nie tak...
Udostępnij wpis

W ciągu ostatnich sześciu miesięcy złoto podrożało o ponad 20 proc., a cena uncji znów przebiła poziom 2000 dolarów. Złoto drożeje, ale czy rzeczywiście kupowanie go to dobry sposób na ochronę wartości kapitału przed inflacją? Polacy w to wierzą.

W serwisie 300gospodarka.pl opublikowany został artykuł na temat aktualnej sytuacji na rynku złota. W materiale cytowany jest ekspert Goldenmark Michał Tekliński.

Co prawda nie ma twardych i oficjalnych danych dotyczących polskiego rynku złota, jednak według naszych szacunków – uwzględniających dostępne dane sprzedażowe, roczne tempo wzrostu rynku oraz sytuację na świecie – Polacy kupili w 2022 roku aż 18 ton królewskiego kruszcu, czyli o 4 tony więcej niż w roku 2021 i dwukrotnie więcej niż w 2020 roku. Niewątpliwie wpływ na to miała bardzo wysoka inflacja, również na tle innych europejskich krajów, oraz wojna tocząca się za naszą wschodnią granicą – podkreśla Michał Tekliński.

Dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark mówi też o rekordowych zakupach złota przez banki centralne.

Złoto stało się „modne” w bankach centralnych po 2010 roku. Wcześniej, przez niemal dwie dekady, globalny roczny bilans rezerw złota przeważnie był ujemny. Poprzedni cykl znaczących zakupów przypadał na lata 50. i część lat 60. Coroczne badanie wśród szefów banków centralnych, przeprowadzane przez Światową Radę Złota, wskazuje, że ich stosunek do złota jest raczej pozytywny – tłumaczy Michał Tekliński.

Pełną treść artykułu można znaleźć tutaj: https://300gospodarka.pl/news/jak-trwoga-to-do-zlota-oto-dlaczego-ceny-kruszcu-zblizyly-sie-do-rekordow