Strefa Inwestorów: prognozy dla złota i srebra na 2022 rok

Strefa Inwestorów: prognozy dla złota i srebra na 2022 rok

1 500 USD lub 3 000 USD – tyle może kosztować uncja złota pod koniec 2022 roku, wedle prognoz różnych ekspertów. Rozstrzał zaiste spory, a wiele zależy od działań Fed – czytamy na portalu strefainwestorow.pl. W artykule, jako jeden z cytowanych ekspertów, wypowiada się Michał Tekliński z Grupy Goldenmark.

Artykuł „Prognozy dla złota i srebra na 2022 rok. Oto czego spodziewają się analitycy i eksperci”, autorstwa Piotra Rosika, został opublikowany 5 stycznia.

– Złoto, choć już obecnie dalekie od swoich historycznych maksimów, pozostaje w wysokich rejestrach w dolarze amerykańskim, a w polskiej walucie jest bliskie szczytu. Niemniej jednak przesłanki fundamentalne nie stwarzają zbyt dużego pola do przeceny. Inflacja napędza popyt na złoto. Ryzyko załamania na giełdzie i na rynku nieruchomości powoduje, że inwestorzy myślą o dywersyfikacji i zabezpieczeniu. Sytuacja pandemiczna i geopolityczna to kolejne czynniki ryzyka. Choć globalnie złoto może jeszcze przez jakiś czas utrzymywać się w trendzie bocznym, jest wielce prawdopodobne, że w polskim złotym jego cena będzie wzrastała w 2022 r., z uwagi na czynniki walutowe – mówi Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Goldenmark.

Michał Tekliński przedstawia także prognozy dla srebra:

Srebro w 2021 roku rozczarowało. W ubiegłorocznych prognozach pisaliśmy o rewolucji fotowoltaicznej i elektromobilnej. Pandemia i załamanie łańcuchów dostaw skutecznie przyhamowały cały proces. Jednak fakt, że srebro pozostaje w ostatnim półroczu w przedziale 22-26 USD, niekoniecznie musi przemawiać na niekorzyść tego metalu. Należy pamiętać o tym, że w przeciwieństwie do złota, srebro w znacznie większym stopniu wykorzystywane jest w przemyśle, a ten, w tej chwili, wciąż jest nieco stłamszony. Choć prognozy dla srebra na 2021 rok nie sprawdziły się, w 2022 roku mają całkiem spore szanse się urzeczywistnić. Jest to metal, o którym należałoby myśleć jako o aktywie z dużym potencjałem – wyjaśnia nasz ekspert.

Cały artykuł można znaleźć tutaj: https://strefainwestorow.pl/artykuly/zloto-i-srebro/20220105/prognozy-zloto-srebro-2022

Naszego eksperta, w artykule „Inflacja może napędzać zainteresowanie złotem. Uncja kosztuje ponad 7 tys. zł” cytuje również serwis money.pl: https://www.money.pl/gielda/inflacja-moze-napedzac-zainteresowanie-zlotem-uncja-kosztuje-ponad-7-tys-zl-6724520898247648a.html