FXMAG: Prognozy dla złota i srebra na 2023 rok

FXMAG: Prognozy dla złota i srebra na 2023 rok

Analitycy są pozytywnie nastawieni co do perspektyw metali szlachetnych w 2023 roku. Złoto i srebro nie powinny już tanieć, a wręcz przeciwnie. W artykule FXMAG wypowiada się nasz ekspert Michał Tekliński.

Dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark zakłada, że w 2023 roku sytuacja na rynku złota i srebra może przypominać prawdziwy rollercoaster.

Według szokujących prognoz Saxo Banku, cena złota może podskoczyć do nawet 3 000 USD za uncję, z kolei agencja analityczna Metal Focus przewiduje spadki o około 10%. Światowa Rada Złota rozważa z kolei trzy scenariusze dla cen złota, z których dwa są pozytywne, a jeden negatywny. Ten najbardziej prawdopodobny przewiduje łagodną recesję w gospodarce, która jednak – w połączeniu z ryzykiem geopolitycznym – będzie stanowiła pozytywny czynnik dla cen złota – wylicza Tekliński.

Jak dodaje nasz ekspert:

Wydaje się, że dla wszystkich jasne jest, że w przyszłym roku będziemy mieć do czynienia z recesją. Dla rynków najważniejszy jest jednak jej wymiar i co do tego konsensusu nie ma. Biorąc przede wszystkim pod uwagę ogólną niepewność, można zaryzykować twierdzenie, że ceny złota i srebra będą rosły.

Popyt na kruszce będzie rósł

Michał Tekliński był pytany także o popyt na złoto i srebro. Jeśli chodzi królewski kruszec, nasz ekspert mówi:

Banki centralne w III kwartale 2022 roku pobiły rekord w zakupach złota – 400 ton. To wynik najwyższy w ciągu ostatnich 20 lat. Wszystko wskazuje na to, że apetyt banków centralnych jeszcze się nie skończył i wobec wielkich zmienności na walutach, to złoto będzie odpowiedzialne za równoważenie ryzyk kursowych wielu państw. Dość powiedzieć, że także Chiny zwiększyły swój oficjalny stan posiadania o 32 tony kruszcu – wskazuje analityk Goldenmark.

Z kolei, jeśli chodzi o srebro, nasz ekspert prognozuje, że w 2023 roku w światowej gospodarce będziemy mieli do czynienia z kilkoma czynnikami, których wektory będą zwrócone przeciwnie.

Z jednej strony wysoka inflacja, geopolityczne zagrożenia i kryzys energetyczny będą bardzo negatywnie oddziaływały na gospodarkę, a z drugiej strony będziemy obserwować mocne działania Chin i USA, mające przeciwdziałać recesji. Dla branż, które ucierpiały bardzo mocno w pandemii, czas ucieka coraz szybciej. Szczególnie sektor motoryzacyjny szuka nowego impulsu. To może z kolei wskazywać na rosnące zapotrzebowanie na srebro. Kryzys energetyczny i wykorzystanie srebra w przemyśle alternatywnych źródeł energii również powinno być pozytywnym bodźcem dla cen – mówi portalowi FXMAG.

Wyceny spółek wydobywczych mogą urosnąć kilkukrotnie

Ekspert Goldenmark odpowiedział także na pytanie, w jaki sposób zmienią się w 2023 roku wyceny giełdowych spółek działających na rynku złota i srebra. Tekliński przypomina, że notowania firm wydobywczych zależne są od wielu czynników, choć podstawowym jest z pewnością cena rynkowa wydobywanego kruszcu.

Na wykresach takich spółek wyraźnie widać korelację ich wartości z ceną złota. To, co warto zaznaczyć, to fakt, że wycena spółek wydobywczych jest pochodną ceny samego kruszcu. A więc, jeśli ktoś zastanawia się nad lokowaniem środków w metalach szlachetnych, wydaje się, że zdecydowanie lepszym pomysłem jest zakup fizycznego kruszcu, gdyż wtedy kontrola nad kapitałem jest zdecydowanie większa – zwraca uwagę analityk Goldenmark.

Cały artykuł można znaleźć tutaj: https://www.fxmag.pl/artykul/Zloto-srebro-prognoza-2023-notowania-metale-szlachetne