ERP w Grupie Goldenmark

ERP w Grupie Goldenmark

Grupa Goldenmark wdrożyła system informatycznego klasy ERP firmy Sente. Zadaniem systemu było usprawnienie i przyspieszenie procesów biznesowych.

Wdrożenie objęło obszary sprzedaży i CRM, logistyki, finansów i księgowości, controllingu i informacji zarządczej, e-commerce, Workflow i dokumentów.

Specyfika działalności, czyli obrót złotem i srebrem inwestycyjnym wymagała ścisłej współpracy pracowników Grupy Goldenmark (głównie Mennicy Wrocławkiej) i specjalistów prowadzących wdrożenie. Przedstawiciele klienta samodzielnie zaprojektowali panel CRM do obsługi klienta. Dokładnie określili wygląd panelu i wskazali jakie ma posiadać funkcje. Po weryfikacji uzgodnieniach z informatykami panel został wykonany zgodnie z potrzebami Grupy Goldenmark. Dzięki zintegrowaniu systemu informatycznego sprzedawcy korzystają z jednego programu – w efekcie czas obsługi nowych klientów skrócił się dwukrotnie, a klientów z bazy CRM nawet trzykrotnie.

Kolejnym problemem były rozliczenia fiskalne związane z obrotem metalami szlachetnymi. To skomplikowana materia – na złoto inwestycyjne nie jest nałożony VAT, natomiast srebro, platyna, pallad czy diamenty rozliczane są z podatkiem VAT w wysokości 23 proc. W asortymencie firmy znajdują się na przykład monety, których wartość równa się wartości złota, ale są i egzemplarze kolekcjonerskie o wartości znacznie przekraczającej kruszec, z którego są wykonane. Kwestię rozliczeń utrudnia fakt, że na ten sam produkt może wystawić innego rodzaju fakturę, w zależności od tego, na jakiego rodzaju dokumencie księgowym został kupiony. Specyficzne są też rozliczenia z różnymi grupami klientów. W efekcie nie zawsze rozliczenie jest prostą operacją gotówkową z jednakową stawką VAT. Z tego powodu generowanie oraz druk paragonów nie były realizowane natychmiastowo. Nowy system musiał sprostać skomplikowanym rozliczeniom – po jego wdrożeniu 8-krotnie przyspieszono przygotowanie dokumentów związanych z zakupami w punkcie sprzedaży.

Wdrożenie systemu ERP umożliwiło pracę na jednej bazie danych, co w efekcie pomogło zoptymalizować i ułatwić realizację zadań wielu osób z różnych sfer funkcjonowania organizacji.

Na potrzeby naszej Grupy powstał też autorski mechanizm do planowania i bilansowania zakupów kruszców. W obszarze e-commerce najbardziej istotna okazała się być możliwość integracji z oprogramowaniem sklepu internetowego. Zarządzanie stanami magazynowymi dzięki jednej bazie danych i zintegrowanemu przepływowi informacji zostało zautomatyzowane. Operator systemu otrzymuje bieżące informacje na temat statusu realizowanych tym kanałem sprzedaży zamówień – czy została dokonana wpłata i czy można przystąpić do realizacji zamówienia.