DGP: Cena złota w 2023 roku może znacząco wzrosnąć

DGP: Cena złota w 2023 roku może znacząco wzrosnąć

Niepewność geopolityczna i gospodarcza sprawia, że kruszec kupują banki centralne i prywatni inwestorzy – czytamy w Dzienniku Gazecie Prawnej. W artykule wypowiada się nasz ekspert Michał Tekliński, cytowane są także dane Goldenmark, dotyczące sprzedaży złota w Polsce.

– Przewidywania co do cen złota w 2023 r. są bardzo zróżnicowane. Według „szokujących prognoz” Saxo Banku, kurs może przekroczyć 3 tys. dol. za uncję, a jeszcze dalej poszedł Juerg Kiener ze Swiss Asia Capital, który prognozuje cenę w przedziale od 2,5 do nawet 4 tys. dol. – mówi Michał Tekliński, dyrektor ds. rynków międzynarodowych w Grupie Goldenmark. – Dla równowagi agencja analityczna Metal Focus przewiduje spadki o ok. 10 proc. – dodaje.

Zwraca uwagę, że rynki zgadzają się co do tego, że w przyszłym roku będziemy mieć do czynienia z recesją, nie ma natomiast konsensusu co do skali tego zjawiska.

– Jednak biorąc przede wszystkim pod uwagę ogólną niepewność, zarówno geopolityczną, jak i gospodarczą, można zaryzykować twierdzenie, że ceny złota będą rosły. Taki scenariusz jako najbardziej prawdopodobny zakłada także Światowa Rada Złota – mówi Tekliński.

Polacy chętnie inwestują w kruszec. W I półroczu 2022 r. popyt na złoto wyniósł ok. 8 t. Druga połowa bieżącego roku pod względem zapotrzebowania na żółty metal okazała się jeszcze lepsza.

– Szacujemy, że sprzedaż złota w naszym kraju przekroczy w całym 2022 r. nawet 18 t – przyznaje Tekliński.

Dla porównania w 2021 r. Polacy kupili 14,2 t złota.

Cały artykuł można znaleźć tutaj: https://finanse.gazetaprawna.pl/artykuly/8619798,ceny-zlota-2023-popyt-inwestycje.html