Media

Rekordowo wysoka inflacja stawia pytania, co robić z pieniędzmi, by nie traciły na wartości. To dlatego coraz więcej Polaków wybiera złoto - z jednej strony jako bezpieczną przystań dla oszczędności, a z drugiej jako cel inwestycyjny. Tylko w 2022 roku nowych nabywców znalazło nad Wisłą 18 ton złota. Czy to dobry scenariusz także na 2023 rok?

Cena uncji złota zakończyła tydzień na poziomie 1923 dolarów. Kruszec jest najdroższy od ponad ośmiu miesięcy. Analitycy Credit Suisse nie wykluczają silnego wzrostu, nawet do poziomu 2300 dolarów. ”Królewskiemu metalowi” sprzyja słabnący dolar i spekulacje, że Fed jeszcze w tym roku zacznie obniżać stopy procentowe.

Wysoka inflacja i wojna za wschodnią granicą napędzają inwestycje w złoty kruszec, którego inwestycyjna sprzedaż może w tym roku przekroczyć 18 ton, czyli o 4 tony więcej niż w 2021 r. - czytamy w dzienniku "Rzeczpospolita". W artykule wypowiada się nasz ekspert Michał Tekliński, cytowane są także szacunki Goldenmark dotyczące popytu na złoto.